DROBNÍ SAVCI
Články, které Vám na mnohé odpoví.
Sepsali jsme pro Vás zajímavé články, které Vám odpoví na mnohé otázky v chovu drobných savců.
I králíčkům se trhají zoubky?
Zuby které u králíčků může kontrolovat i sám chovatel, se nazývají stejně jako u lidí - řezáky. Rozdíl mezi králíkem a například morčetem, pískomilem, osmákem nebo činčilou je ten, že králík patří do řádu zajícovců a ne hlodavců, jak si mnozí myslí. Za horními řezáky jsou tedy schované ještě malé řezáčky. U řezáků i řezáčků se můžeme setkat s přerůstáním, zlomeninou a nebo přímo patologickým růstem. Přerůstání je způsobeno hlavně nedostatečným obrušováním, někdy je ale růst zubů na tolik zrychlený, že ani přirozenou cestou není obrušování dostatečné. V takových případech poté navštěvujete veterinární kliniku a chodíte na pravidelné broušení, a pokud je to opravdu neúnosné, je Vám nabídnuto právě vytržení zoubků. Co se týče patologického růstu, není moc o čem diskutovat a trhání může být jedinou možností.
Jak poznáme takový patologický růst?
Dost často už zoubky vyrůstají ven z tlamičky a z Vašeho mazlíčka se stává šavlozubý tygr. Špatného růstu lze bohužel docílit i nešetrným přístupem, kde místo zabroušení zubů dojde k jeho uštípnutí kleštičkami. Tento způsob úpravy bývá často finančně velice nenáročný, ale věřte, že místo úlevy králíčkovi přinesete spoustu starostí a bolestí.
Dalším případem, kdy přední zuby musí ven, je ucpání slzovodných kanálků. Místo toho, aby zuby vyrůstaly z dásně ven, rostou kořeny hlouběji do čelisti a tento kanálek postupně utlačují. Takový králíček bude mít výtok z očí, protože slzy nemají možnost odcházet přirozeně nosem.
Bojíte se, že po vytržení řezáků nebude mít králíček čím kousat?
Nebojte, vše se dá naučit; a přeci jen má ještě zadní zuby, kterými potravu rozmělní. Většinou se králíčkům natolik uleví, že hodinu po operaci už baští o sto šest. Ze začátku je ale vhodnější zeleninu krájet na menší kousky.
Váháte nad kastrací králíčka, morčátka či fretky?
Jedná se buď o preventivní zákrok nebo v případě potíží, jako součást terapie.
Králík
Bavíme-li se o králících, tak u nekastrovaných samic je vysoké riziko vzniku adenokarcinomu (nádor) dělohy. Vyndat narostlou masu z dutiny břišní není sice takový problém, co ale komplikací je, jsou metastáze do plic, což dělá nádor neoperabilním. U samic králíků je incidence (počet nemocných) vzniku tak vysoká, že není otázkou vzniku ,,Jestli...?", ale ,,Kdy...?". V tomto případě má preventivní kastrace opravdu smysl.
Morče
Samice morčat velice často trpí cystami na vaječnících. Malá cysta nemusí dělat žádné problémy, ale není úplně vhodné čekat, než cysta vyroste až do průměru 10 cm, kdy hrozí její prasknutí i při normální manipulaci se zvířetem.
Fretka
Fretky zase často trpí hyperestrogenismem, neboli prodlouženou říjí. Estrogeny ve vysokém množství ovlivňují kostní dřeň, a tedy i červené krvinky. Co bývá hlavním problémem, je anémie (chudokrevnost). V některých případech je tak závažná, že je nutná i transfúze (převod) krve.
Důvody ke kastraci samců obecně bývají u všech druhů podobné. Zabránění teritoriálnímu chování, nechtěné nakrytí, nádorové změny na varlatech a další. I zde je preventivní kastrace doporučována.