Kočka a kytky

03.11.2020

Kočka trvale žijící v bytě je ušetřena před mnohým nebezpečím. Před zlým člověkem, psem, autem... Ale i doma na ni může číhat nebezpečí - jedovaté kytky.

Možná ani nevíte o tom, že máte doma kytku, která může kočce způsobit otravu, ba i smrt. Krom vyjmenovaných kytek dejte pozor na kaktusy. Ne, že by je kočky chtěly ochutnávat, ale ostny mohou být nebezpečné.

Jaké jsou příznaky otravy? Kočka přehnaně sliní, může mít pěnu u tlamičky, je apatická, zvrací, má zvětšené zornice, nepřítomný pohled. Může mít průjem. Vyhledává tmavá místa a nechce s vámi komunikovat. Může být dezorientovaná a naříká. Jakmile něco takového zjistíte, je rychlá pomoc veterináře nezbytná. Je dobré znát název kytky, případně ji vzít s sebou.

Ale nejen kytky mohou způsobit otravu. V domácnosti máme spoustu chemikálií - mycí a čistící prostředky, nemrznoucí směs do automobilů, postřiky na kytky, jed na hlodavce a jiné. Dámy používají různé deodoranty, parfémy, barvy na vlasy. A nebezpečné jsou i léky, zvláště Acylpyrin, Paralen, které jsou součástí téměř každé lékarničky.

Kočka je masožravec, ale i ona čas od času potřebuje na vyčištění žaludku nějakou rostlinku. Co můžeme doporučit?

Nejvhodnější je kočičí tráva, která je běžně k dostání ve zverimexech či zahradnictvých. Můžete také doma nechat naklíčit obiloviny - oves, ječmen. Dále je oblíbená šanta kočičí, zelenec, šáchor nebo bambus. A nebo stačí jen obyčejný trs trávy - vyrýt, doma pořádně opláchnout a dát do květináče. Nevýhodou je, že kočka po požití trávy většinou zvrací. Ale i přesto dopřejte svojí kočičce radost s trávou, kočka se zabaví, vyčistí si žaludek a vaše kytky budou uchráněny - tedy snad:-)