POVINNÉ ČIPOVÁNÍ PSŮ

Vážení majitelé psů

je naší povinností informovat Vás o schválené novele veterinárního zákona, kdy od roku 1. 1. 2020 bude pro všechny chovatele pejsků povinné čipování. Cílem je zpřísnit podmínky pro chov psů a omezit tak vznik a fungování množíren. Registrace čipů zároveň i významně pomůže při hledání majitelů zatoulaných psů a k bezpečnému navrácení do jejich domovů. Čipování zvířete by mělo probíhat u všech psů v kombinaci s prvním očkováním vztekliny, které je prováděno od dvanáctého týdne života a nejpozději do půl roku věku zvířete. V případě, že chovatel tuto povinnost nedodrží a tato skutečnost se odhalí, bude
s ním zahájeno správní řízení. Pokud zvíře nebude načipované, nemá totiž ani platnou vakcinaci proti vzteklině. Tato povinnost se netýká psů, kteří byli označení tetováním před 3. červencem 2011. Tudíž sáhněte do paměti či po očkovacích průkazech a zkontrolujte, zda je právě Vaše zvíře čipem označeno. Pokud ne, neprodleně do konce roku 2019 tuto skutečnost napravte.

A co že to čipování vlastně je? Jedná se o moderní metodu označení zvířete pomocí tzv. mikročipů,nebo-li radiofrekvenční identifikace (RFID). Mikročip o velikosti rýžového zrnka je naprogramován nezaměnitelným číselným kódem, který je čitelný pomocí speciálního čtecího zařízení. Aplikaci může provádět pouze veterinární lékař, kdy pomocí jehly a aplikátoru zavede jednorázově na levou stranu krku zvířete mikročip, který vydrží po celý život zvířete. Pro zvíře je zcela neškodný, a dá se aplikovat v jakémkoliv věku. 

VNITŘNÍ PARAZITÉ A ODČERVENÍ

Věděli jste, že správným a pravidelně prováděným odčervováním chráníte nejen vaše zvířátka ale i sami sebe? Většina vnitřních parazitů jsou přenosná ze zvířete na člověka, především na děti. Mnohokrát nemusíte mít ani tušení, že právě vaše zvířátko se s nějakými parazity potýká. Při slabé infekci se s tím zvíře vypořádá samo, pokud se však parazité přemnoží, mohou způsobit i klinické příznaky. Mezi příznaky přítomnosti parazita patří ztráta hmotnosti, průjmy, špatná srst. Mezi nejčastější parazity patří tasemnice, škrkavky, giardie a kokcídie. Jejich přítomnost se potvrzuje nálezem vajíček parazita v trusu pod mikroskopem nebo speciálními testy. Přijďte se s námi poradit o optimálním odčervovacím schématu pro Vaše zvířátko. Pomůžeme Vám vybrat vhodný přípravek pro Vašeho pejska. Dejte červům červenou! 

CESTOVÁNÍ SE ZVÍŘATY

Jste s Vaším čtyřnohým parťákem (pes, kočka) nerozlučná dvojice a rádi by jste jej vzali na dobrodružnou dovolenou, užít si slunce, či mořského vzdoušku? Zde je pár základních pravidel a rad na co se připravit ať už se chystáte do států EU nebo zemí třetího světa.

Cestování se zvířaty má svá striktní pravidla a před každou cestou je důležité si zjistit, jaké jsou v daném státě dovozní podmínky. Kde takové informace sehnat? Doporučujeme oslovit zastupitelský úřad země kam cestujeme, nebo si zavolat na městskou veterinární správu v Praze, sídlící na adrese Na Kozačce 3, Vinohrady, kde Vás přepojí na oddělení pro cestování se zvířaty a rádi Vám sdělí veškeré podrobnosti.
Pokud budete cestovat v rámci EU, pak je důležité splňovat tyto podmínky:
1) Zvířecí společník musí být označený mikročipem splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení a měl by vlastnit Evropský pas, který Vám rádi vystavíme a zaregistrujeme u nás na klinice.
2) Aby pas nabyl platnosti musí být zvíře řádně naočkováno proti vzteklině. Pokud bude zvíře očkováno proti vzteklině poprvé, myslete na to, že v platnost pas vchází až po uplynutí 21 dnů od naočkování - doporučujeme řešit vše s dostatečným předstihem. Dále musí být v pase uvedena osoba, která zvíře přes hranice doprovází, což zpravidla bývá majitel. Pokud by zvíře doprovázel někdo jiný, musí dostat písemné zmocnění od majitele uvedeného v pase.
3) Pokud máte namířeno například do Velké Británie, Irska, Finska či Malty, musí být psovi podáno antiparazitikum proti echinokokům a to v rozmezí 120 až 24 hodin před vstupem na území těchto států. Záznam o odčervení musí být proveden a potvrzen veterinářem v pase zvířete, musí být uvedeno datum a hodina podání přípravku zvířeti, název účinné látky a název výrobce.
V zemích mimo EU si často žádají vyšetření krve na protilátky proti vzteklině. Toto vyšetření provádí laboratoř Státního veterinárního ústavu, trvá zhruba měsíc a bez něj Vás nepustí zpět do České republiky. Proto znovu zdůrazňujeme, aby jste se včas informovali o všech podmínkách Vaší cesty. Pozor dejte na vnější parazity! Nezapomínejte svá zvířátka ošetřit proti klíšťatům a komárům a vyhnete se tak přenosu nemocí jako jsou například Anaplazmóza, Babezióza, Leishmanióza, Dirofilarióza či srdeční červivost, které se v Evropě běžně vyskytují.

Rádi Vám u nás poradíme účelné přípravky. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Vaše Veterinární klinika Fénix

🐾 TLAPKY, TLAPKY, TLAPIČKY

Víte, jak chránit nožičky Vašich pejsků?

Jedním z mála postupů jak udržet pro lidi bezpečné, neklouzavé chodníky a silnice v zimním období, je za použití soli a nemrznoucích směsí (chemikálií). Přestože nám lidem je to vysoce ku prospěchu, u pejsků je to naopak. Kůže na tlapkách a v mezi prstí trpí, polštářky mohou popraskat a do drobných ranek se snadno zanese infekce. Problémy se nejčastěji projevují kulháním, olizováním tlapek či celkovou nechutí se pohybovat. Pak už je na čase zažádat o pomoc Vašeho veterinárního lékaře. 

Jak tomu můžete předejít? 

  •  Před každou procházkou namažte pečlivě tlapky speciálním balzámem, který je před agresivní solí ochrání
  • U dlouhosrstých plemen pravidelně zastřihávejte chlupy v mezi prstí, tlapky se lépe udržují a zamezíte tak nahromadění soli a nečistot
  •  Tlapičky pravidelně po procházce opláchněte vlažnou vodou a důkladně osušte
  • Ideální ochranou před takto nepříznivými vlivy jsou speciální ponožky a botičky
  • Pečlivě sledujte, kde se Váš pejsek pohybuje, vyhýbejte se přesoleným úsekům, kalužím a popraskaným vrstvám ledu, které též mohou způsobit malá poranění.Nepoužívejte krémy a balzámy určené pro lidi, mohli by jste nechtěně vyvolat alergii, vyrážku či nevolnost pokud by si pejsek ve snaze opečovávat se, tlapky olízal. Balzámy a přípravky pro psí tlapičky jsou speciálně navrženy tak, aby nedráždili kůži, nemastili, dobře hydratovali a kůži regenerovali. Pokud váháte, který přípravek zvolit, poraďte se s námi, vybereme pro Vás tu nejvhodnější variantu. Přejeme Vám pohodovou a bezúhonnou zimu, dopřejte ji i Vy Vašim mazlíčkům. 

Packu na to!


Ohlédnutí za psí přednáškou na téma:

Chci mít doma parťáka a ne nerváka!

Rádi bychom se s vámi podělili o zážitky z psí přednášky, která se konala 20. 2. 2018 v prostorách naší kliniky.

Přednášku si pro vás připravila zkušená chovatelka Ing. Zuzana Veselá, která se momentálně aktivně věnuje výcviku psů a svojí chovatelské stanici.  Spolupráce s paní Veselou si nesmírně ceníme a důkazem jejích kvalit pro nás byla úžasná přednáška s ukázkou v praxi (paní Veselá si sebou přivedla vlastní čtyřnohou kamarádku). Dozvěděli jsme se mnoho nových a velice zajímavých informací, faktů a tipů. Přednáška měla dvě části. V první jsme se mohli dozvědět vše o původu psa, anatomii, plemenech a jak si správně vybrat budoucího parťáka. V druhé části už jsme jen hltali veškeré informace, jak si vybrat šťeňátko, jak předejít nežádoucímu chování a co dělat, když už problém s chováním nastal.

Celá akce měla velice kladné ohlasy a my jsme nesmírně rádi, že jsme vám mohli umožnit přijemný večer, který jsme pro vás obohatili bohatým občerstvením.

Všem účastníkům a hlavně paní Veselé moc děkujeme a těšíme se na další akce, které pro vás chystáme.

Vaše veterinární klinika Fénix